Answer :
Answer:
Flexible Budget for May Value Percentage of sales
Sales Revenue 340 hours 450 X 340 = $153,000
Wages and salaries $11,500 + ($124 X 340) = $53,660 35.07%
Supplies $4 X 340 = $1,360 0.88%
Equipment rental $2,500 + ($23 X 340) = $10,320 6.745%
Insurance $3,800 = $3,800 2.48%
Miscellaneous $510 + (1.46 X 340) = $1,006.4 0.657%
Total Expense = $70,146.4 45.85%
Net Operating Income = $82,853.6 54.153
In a flexible budget all items are shown as a percentage of total revenue (Sales). Further the budget is adjusted based on sales level, where all variable expenses are proportionate to sales.