A pressure cylinder has a diameter of 150-mm and has a 6-mm wall thickness. What pressure can this vessel carry if the maximum shear stress is not to exceed 25 MPa?

Answer :

Answer:

p = 8N/mm2

Explanation:

given data ;

diameter of cylinder =  150 mm

thickness of cylinder = 6 mm

maximum shear stress =  25 MPa

we know that

hoop stress is given as =[tex]\frac{pd}{2t}[/tex]

axial stress is given as =[tex]\frac{pd}{4t}[/tex]

maximum shear stress = (hoop stress - axial stress)/2

putting both stress value to get required pressure

[tex]25 = \frac{ \frac{pd}{2t} -\frac{pd}{4t}}{2}[/tex]

[tex]25 = \frac{pd}{8t}[/tex]

t = 6 mm

d = 150 mm

therefore we have pressure

p = 8N/mm2