Answer :
Answer:
The banks net interest margin would be 8%.
Explanation:
FORMULA FOR NET INTEREST MARGIN =
INTEREST ON ASSETS - INTEREST ON LIABILITY / EARNING ASSET
Here earning asset = $2000
interest on assets = 11% of 500 + 9% of 1500
NOTE* ( it is given in the question that after 90 days assets worth $500 would be repriced and interest rate on it would rise by 2% , which means for $1500 which won't be repriced will give 9% interest rate and $500 would give 9% + 2% = 11% interest rate )
= $55 + $135
= $190
interest on liability = 6% of $1000 + 4% of 600
NOTE* ( it is given in the question that after 90 days liability worth $1000 would be repriced and interest rate on it would rise by 2% , which means for $600 which won't be repriced will give 4% interest rate and $1000 would give 4% + 2% = 6% interest rate )
= $6 + $24
= $30
FORMULA FOR NET INTEREST MARGIN =
INTEREST ON ASSETS - INTEREST ON LIABILITY / EARNING ASSET
= $190 - $30 / $2000
= .8 x 100 ( multiplying by 100 to get answer in percentage )
= 8%