Answer :
Answer:
Increase in income from Operations = $72,000
Explanation:
Current cost of purchasing the inventory = $5 per unit.
Purchase price if bought from Division 6 = $3.20
Net benefit on each unit = $5 - $3.20 = $1.80
Number of units purchased = 40,000
Net savings in Expense of purchase of raw material, which will result in increase in income from operation's by = 40,000 [tex]\times[/tex] $1.80
= $72,000.00