A Database contains 100 companies, 80% are in our target business, 50% of them claim they will buy this year,and we expect to close 30% of those that will buy.How many Companies will we sell to this year?

Answer :

Answer:

12 company will sell this year

Step-by-step explanation:

Given data

Database contains =  100 companies

target business = 80%

claim = 50%

buy = 30%

to find out

Companies will we sell to this year

solution

we say that  target business = 80% of 100 company i.e. = 80 company

claim is 50 % of 80 company that mean 50/100 × 80 = 40 company

and we know buy is 30 % of 40 company that mean

30/100 × 40 = 12 company

so we say 12 company will sell this year

Other Questions