If someone offers you a lottery ticket that has a 25 percent chance of winning $100, a 50 percent chance of winning $200, and a 25 percent chance of winning $1,000, what is the expected value of that lottery ticket?

Answer :

JeanaShupp

Answer: $375

Step-by-step explanation:

Given : The probability of winning $100 : P(100)= 0.25

The probability of winning $200 : P(200)= 0.50

The probability of winning $1000 : P(1000)= 0.25

Now, the the expected value of that lottery ticket is given by :-

[tex]P(100)\times 100+P(200)\times200+P(1000)\times1000\\\\=0.25\times100+0.50\times200+0.25\times1000\\\\=375[/tex]

Hence, the the expected value of that lottery ticket =$375

Other Questions