Answer :
Answer:
15) 316,67
18) 150%
19) 172 employees
Step-by-step explanation:
We apply the rule of three to solve the problem
N------------------100%
X--------------------P
N = amount representing 100 %
X = amount representing % of N
P = percentage of X with respect to N
15)
Known values: X, P
X = amount representing % of N
X = 19
P = percentage of 19 with respect to N
P = 6%
Unknown value N=?
N = amount representing 100%
Solution:
N is equal to the multiplication of the values known aligned by the arrow as indicates (attached image 15: (19 *100%) and it is divided by the value (6%) that is aligned by the arrow with the unknown value:
[tex]N = \frac{100*19}{6}[/tex]
N = 316.67
18)
Known values: N, X
N = amount representing 100%,
N = 300
X = amount representing % of N
X = 450
Unknown value: P=?
P = percentage of 450 with respect to 300
Solution:
P is equal to the multiplication of the values known aligned by the arrow as indicates (attached image 18): (450*100%) and it is divided by the value (300), that is aligned by the arrow with the unknown value.
[tex]P = \frac{450*100}{300}[/tex]
P = 150%
19)
Known values: X, P
X = amount representing % of N
X = 74
P = percentage of 74 respect N
P = 43%
Unknown value N=?
N = amount representing 100%
Solution:
N is equal to the multiplication of the values known aligned by the arrow as indicates (attached image 19): (74 *100%) and it is divided by the value (43%), that is aligned by the arrow with the unknown value.
[tex]N = \frac{74*100}{43} = 172.092[/tex]
N = 172 employees


