The probability of flipping a coin and noting Heads is 50%. If you flip the coin 100 times, what is the standard deviation of Heads to be noted? Insert your answer in decimal format correct to at least 3 significant figures.

Answer :

JeanaShupp

Answer: 5.000

Step-by-step explanation:

The formula to find the standard deviation for binomial distribution is given by :-

[tex]\sigma=\sqrt{np(1-p)}[/tex], where p is the probability of getting success in each trial and n is the number of trials.

Given : The probability of flipping a coin and noting Heads is = 0.50

The total number of trials = 100

Then , the standard deviation of Heads to be noted will be :-

[tex]\sigma=\sqrt{100(0.50)(0.50)}=5.000[/tex]

Hence, the standard deviation of Heads to be noted = 5.000

Other Questions