Answer :

Answer:  The concentration of [tex]NaOH[/tex] is 0.08 M.

Explanation:-

According to the neutralization law,

[tex]n_1M_1V_1=n_2M_2V_2[/tex]

where,

[tex]M_1[/tex] = molarity of [tex]HCl[/tex] solution = 0.105 M

[tex]V_1[/tex] = volume of [tex]HCl[/tex] solution = 25 ml

[tex]M_2[/tex] = molarity of [tex]NaOH[/tex] solution = ?

[tex]V_2[/tex] = volume of [tex]NaOH[/tex] solution = 31.5 ml

[tex]n_1[/tex] = valency of [tex]HCl[/tex] = 1

[tex]n_2[/tex] = valency of [tex]NaOH[/tex] = 1

[tex]1\times 0.105M\times 25=1\times M_2\times 31.5[/tex]

[tex]M_2=0.08M[/tex]

Therefore, the concentration of [tex]NaOH[/tex] is 0.08 M.

Other Questions