Answered

A rock is thrown 0.8 meters into the air. Find how fast it was thrown

Answer :

Divyankasc
g = -10 m/s
s = 0.8 m
v = 0
u = ?

2as = v² - u²
-16 = - u²
u² = 16
u = 4 m/s

Other Questions