Answer :
Answer:
Step-by-step explanation:
We know that:
[tex]x=.15z\\y=.85z\\[/tex]
Since 4% of the x's commit crimes, we can substitute:
[tex].04x=.04(.15z)=.006z[/tex]
Therefore the chances of x committing the crime are .6%
Answer:
57.5%
Step-by-step explanation:
We know that the total number of the population is made up of 15% x's and 85% of y's and let the total amount of population be z:
[tex]z=0.15\cdot{x}+0.85\cdot{y}[/tex]
we also know that x's are twice as likely to commit crimes than y's:
[tex]x=2\cdot{y}[/tex]
Therefore is we can solve for x by substituting y=x/2 into the first equation:
[tex]z=0.15\cdot{x}+0.85\cdot{x/2}[/tex]
[tex]z=0.575\cdot{x}[/tex]
Therefore the chances of the x's committing the crime is 57.5% of the x's are likely to commit the crime.