Answer :
Answer:
The density of Saturn is 686.81 kg/m³.
Explanation:
Mass of Saturn, [tex]m=5.68\times 10^{26}\ kg[/tex]
Volume of Saturn, [tex]V=8.27\times 10^{23}\ m^3[/tex]
Density of Saturn is given by its mass divided by its volume i.e.
[tex]d=\dfrac{m}{V}[/tex]
[tex]d=\dfrac{5.68\times 10^{26}}{8.27\times 10^{23}}[/tex]
[tex]d=686.81\ kg/m^3[/tex]
So, the density of Saturn is 686.81 kg/m³.
The density of water is 1000 kg/m³. It is clear that the density of Saturn is less than water.