Answer :
Answer:
31.06 deg
Explanation:
[tex]v_{s}[/tex] = speed of the stream = 0.633 m/s
[tex]v_{e}[/tex] = speed of the explorer = 0.739 m/s
[tex]\theta[/tex] = Angle with respect to shoreline
For the explorer to swim directly across the stream, necessary condition is
[tex]v_{e} Cos\theta = v_{s}[/tex]
[tex](0.739) Cos\theta = (0.633)[/tex]
[tex]Cos\theta = 0.8566[/tex]
[tex]\theta = Cos^{-1}(0.8566)[/tex]
[tex]\theta = 31.06[/tex]