Dmdrap
Answered

A city sewer pipe has a diameter of 7 ft and a length of 100 ft. Find the volume of the pipe. Use 3.14 as
the approximate value of su.

Answer :

absor201

Answer:

3846.5 ft³

Step-by-step explanation:

A pipe has the shape of a cylinder.

Volume of cylinder = πr²h

radius (r) = 7/2 = 3.5

height (h) = 100

π = 3.14

Volume of cylinder = πr²h

Volume = 3.14 x (3.5)² x 100

Volume = 3846.5 ft³

Therefore, the volume of the pipe is 3846.5 ft³.

!!

luisejr77

Answer:[tex]V =3846.5\ ft^3[/tex]

Step-by-step explanation:

As we do not know the internal radius of the pipe, then to calculate its volume we assume that the pipe is full of water.

This means that the volume of the pipe is the volume of a cylinder with radius [tex]r = \frac{7}{2}\ ft[/tex]  and length  [tex]h = 100\ ft[/tex]

The volume of a cylinder is calculated using the following formula:

[tex]V =\pi r^2h[/tex]

Then the volume is:

[tex]V =(3.14)(3.5)^2(100)[/tex]

[tex]V =3846.5\ ft^3[/tex]

Other Questions