Answer :

chloepenney
Answer:

0.297mol Cl

Step-by-step explanation:

To convert from atoms to moles we must divide the amount of moles by Avagadro’s number.

1.79 x 10^23 atoms / 6.02 x 10^23
= 0.297mol Cl

Answer:

There are 0.2972 moles of chlorine in [tex]1.79\times 10^{23} [/tex] atoms of chlorine.

Explanation:

[tex]N=n\times N_A[/tex]

Where:

N = Number of particles / atoms/ molecules

n = Number of moles

[tex]N_A=6.022\times 10^{23} mol^{-1}[/tex] = Avogadro's number

We have:

N = [tex]1.79\times 10^{23} [/tex]  atoms of chlorine

n =?

[tex]n=\frac{N}{N_A}=\frac{1.79\times 10^{23}}{6.022\times 10^{23} mol^{-1}}[/tex]

n = 0.2972  moles

There are 0.2972 moles of chlorine in [tex]1.79\times 10^{23} [/tex] atoms of chlorine.

Other Questions