1. 12m/s and here’s how. The equation for calculating velocity of a wave is lambda x frequency. So 2m x 6Hz. Hz can be 1/s so the only unit of measurement we get is meters and seconds. So the answer will be 12m/s.
2. Frequency=2Hz period= 0.5 seconds
Equation for frequency is velocity/wavelength. 10m/s divides by 5m = 2Hz.
Equation for period is 1 / frequency. 1 divided by 2 = 0.5 seconds
3. The answer is the picture of you can’t read my hand writing comment and say “ I need the info about the wave because I can’t read your hand writing “ thank you and I hoped I helped