Answer :
The odds against the horse winning is given as 5:4
This means for every 5 times the horse loses it will win 4 times.
5 loses + 4 wins = 9 races.
The probability the horse wins would be 4 races out of 9 total races, which would be written as 4:9
Based on the 5:4 odds of the horse to lose, the winning probability of the horse is 44.4%.
When something has odds of 5:4 of not happening, what this means is that every 5 times the thing does not happen, it will happen 4 times.
This means that for every 5 times the horse loses, it will win 4 times.
The probability of the horse winning is therefore:
= Number of times won / (Number of times lost + Number of times won)
= 4 / (5 + 4)
= 4 / 9
= 44.4%
In conclusion, the probability that the horse will win is 44.4%.
Find out more at https://brainly.com/question/17150519.