Answered

to take off an aircraft carrier, 21000 kg jet needs to accelerate at 36.9 m/s ^2.how much force is required?

Answer :

kamraaa
Force = mass times acceleration
F = 21000 x 36.9 = 774900
Therefore, 774900N force is required.

Answer:

774,9 kN

Explanation:

F = m * a

F =  21000 kg * 36.9 m/s ^2

F = 774 900 N = 774,9 kN

Other Questions