Answer :
The pressure at the bottom of the tank is given by:
P = ρgh
P = pressure, ρ = fluid density, g = gravitational acceleration, h = depth
Given values:
ρ = 820kg/m³, g = 9.8m/s², h = 4.5m
Plug in and solve for P:
P = 820(9.8)(4.5)
P = 36000Pa
The pressure at the bottom of the tank is given by:
P = ρgh
P = pressure, ρ = fluid density, g = gravitational acceleration, h = depth
Given values:
ρ = 820kg/m³, g = 9.8m/s², h = 4.5m
Plug in and solve for P:
P = 820(9.8)(4.5)
P = 36000Pa