gpapi
Answered

Perry spent $30 on a magazine and some
candy bars. If the magazine cost $6 and each
candy bar cost $3, then how many candy bars
did he buy?

Answer :

ashdog08

Answer: 8 Candy Bars

Step-by-step explanation:

Information

Total=$30

Magazine=$8

Candy Bars=$3

Equations

$30-$8= $24

$24/$3=8

Other Questions