Answer :
Answer:
82,950
Step-by-step explanation:
The number of printers sold is modeled by the function:
[tex]N(t)=15t+85[/tex]
The price per printer is modeled by [tex]P(t)=15t^2-32t+126[/tex],where t is the number of years since 2003.
From 2009 to 2003, we have t=6 years.
The number of printers sold is [tex]N(6)=15(6)+85=175[/tex]
The price per printer is [tex]P(6)=15(6)^2-32(6)+126=474[/tex],
The revenue generated is a number of printers times unit price.
[tex]R(6)=474*175=82950[/tex]