Answer :

Apply Newton's second law to the car's motion:

F = ma

F = net force, m = mass, a = acceleration

Given values:

F = 2500N, a = 3.0m/s²

Plug in and solve for m:

2500 = m(3.0)

m = 830kg

Other Questions