Answer :
Answer:
1471.5 Newton
10
Explanation:
Small piston area = A₁ = 2 m²
Large piston area A₂ = 20 m
m = Mass of car = 1500 kg
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
Force
F = mg = 1500×9.81 = 14715 N
Force applied by car is 14715 N
a) Pascal's law
[tex]\frac{F_1}{A_1}=\frac{F_2}{A_2}\\\Rightarrow F_1=F_2\frac{A_1}{A_2}\\\Rightarrow F_1=14715\frac{2}{20}=1471.5[/tex]
Force required is 1471.5 Newton
b) Mechanical advantage
[tex]\frac{F_2}{F_1}=\frac{14715}{1471.5}=10[/tex]
Mechanical advantage is 10