Answered

A particular engine has a power output of 8 kW and an efficiency of 37%. If the engine expels 10994 J of thermal energy in each cycle, find the heat absorbed in each cycle. Answer in units of J. b) Find the time for each cycle. Answer in units of s.

Answer :

Answer:

(a) 17450.8 J (B) 1.239 sec

Explanation:

We have given power output =8 KW

Heat expelled = 10994 j

Efficiency =37% = 0.37

(A) We know that efficiency [tex]\eta =1-\frac{heat\ expelled}{heat\ input}[/tex]

[tex]0.37=1-\frac{10994}{heat\ input}[/tex]

Heat input =17450.8 J

(B) Work done by the engine is = 17450.8-10994=6456.8 j

Power output is given by 8 KW =8000 W

So time for each cycle is [tex]\frac{8000}{6456.8}=1.239 sec[/tex]

Other Questions