Answer :
Answer:
Part a)
g = 9.885 m/s/s
Part b)
error = 0.66 %
Explanation:
Part a)
The experimental values of acceleration due to gravity is given as
[tex]g_1 = 9.95 m/s^2[/tex]
[tex]g_2 = 9.82 m/s^2[/tex]
now we know that the value of g is the mean value of all the readings
so we have
[tex]g = \frac{g_1 + g_2}{2}[/tex]
[tex]g = \frac{9.95 + 9.82}{2}[/tex]
[tex]g = 9.885 m/s^2[/tex]
Part b)
error in both readings of gravity is given as
[tex]\Delta g_1 = 9.95 - 9.885[/tex]
[tex]\Delta g_1 = 0.065[/tex]
[tex]\Delta g_2 = 9.885 - 9.82[/tex]
[tex]\Delta g_2 = 0.065[/tex]
now mean error in both the readings is given as
[tex]\Delta g_m = 0.065[/tex]
now percentage error is given as
[tex]error = \frac{\Delta g}{g}\times 100[/tex]
[tex]error = \frac{0.065}{9.885} \times 100[/tex]
error = 0.66 %