A novice scuba diver practicing in a swimming pool takes enough air from his tank to fully expand his lungs before abandoning the tank at depth L and swimming to the surface. He ignores instructions and fails to exhale during his ascent. When he reaches the surface, the difference between the external pressure on him and the air pressure in his lungs is 9.3 kPa. From what depth does he start?

Answer :

Answer:

11.625 m.

Explanation:

Difference of pressure will be due to hydro-static pressure due to column of water of height L.

Pressure of water column  = L d g , where L is depth ,

d is density of water = 1000kg /m³

g = 9.8 ms²

Pressure difference = 9.3 kPa = 9300 Pa

So Ldg = 9300

L X 1000 X 0.8 =9300

800 L = 9300

L = 11.625 m.

Other Questions