Answer :
Answer:
the minimum thickness (in nm) t = 102.5 nm
Explanation:
t = thickness of the film
n = index of refraction = 1.61
m = order = 1
∝ = wavelength = 330 x 10-9 m
so we have the formula
2nt = m∝
2 (1.61) t = (1) (330 x 10-9)
then...
t = 1.025 x 10-7 m
converting...
t = 102.5 nm