Answer :
Answer:
heat must be supplied to the system at a rate of 6670.22 KJ/h
Explanation:
m = 8390 g/h * ( Kg / 1000g )
⇒ m = 8.39 Kg/h
P1 = P2 = 6,20 atm.......... constant pressure
T1 = 24°C = 297 K
T2 = 337.0°C = 610 K
⇒ ΔT = 610 - 297 = 313 K
Q = ?
starting from first law at constant pressure:
- Qp = ΔH = mCpΔT
∴ Cp (24°C) = 2,54 KJ / Kg°K.......engineering toolbox CH3OH
⇒ Q = ( 8.39 Kg/h ) * ( 2.54 KJ / Kg K ) * ( 313 K )
⇒ Q = 6670.22 KJ/h