Answered

A 10 kg wagon rests on an inclined plane. The plane makes an angle of 30° with the horizontal. Approximately how large is the force required to keep the wagon from sliding down the plane? A) 10 N B) 49 N C) 85 N D) 98 N

Answer :

Answer:

B) 49 N

Explanation:

m = mass of the wagon = 10 kg

g = acceleration due to gravity acting on the wagon = 9.8 m/s²

W = weight of the wagon

weight of the wagon is given as

W = mg

W = (10) (9.8)

W = 98 N

θ = Angle of the incline = 30°

F = Force required to keep the wagon from sliding

Force required to keep the wagon from sliding is same as the component of weight of the wagon parallel to the surface of the incline

F = W Sinθ

F = 98 Sin30

F = 49 N

Other Questions