Answered

An airplane accelerates from rest to its required takeoff speed with an acceleration 5.0 m/s^2 after travelling on the runway a distance of 0.75 km. Find the takeoff speed of the airplane.

Answer :

Answer:

Explanation:

.75 km = 750 m

acceleration a = 5 m/s²

distance s = 750 m

initial velocity u = 0

Final velocity v = ?

v² = u² + 2as

v² = 0 + 2 x 5 x 750

v = 86.60 m /s.

Other Questions