Answer :
Answer: Option 'e' is correct.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Probability of the population read newspaper A = 28%
Probability of the population read newspaper B = 22%
Probability of the population read newspaper C = 15%
Probability of the population read A and B = 13%
Probability of the population read B and C = 8%
Probability of the population read A and C = 10%
Probability of the population read A , B and C = 0%
As we know the formula:
P(A∪B∪C)=P(A)+P(B)+P(C)-P(A∩∩B)-P(B∩C)-P(A∩C)+P(A∩B∩C)
[tex]P(A\cup B\cup C)=28+22+15-13-10-8+0=34\%[/tex]
So, the probability that he or she does not read any of these newspapers is given by
[tex]100-34=66\%=0.66[/tex]
Hence, option 'e' is correct.