Human15
Answered

Write an equation:You paid $14.75 for 4 ice cream cones that cost 2.50 each and two drumsticks that were d dollars each


URGENT PLEASE ANSWER!!!!

Answer :

Answer:

d = (14.75 - (4 × 2.50) ÷ 2

Step-by-step explanation:

the cost of 1 drumstick = d

2.50×4=10.00

14.75-10.00=4.75

4.75÷2=2 3/8

2 3/8 = 2.375

Other Questions