Answer :
Answer:
The rate would be $3.79/18.5 per ounce
= $..... / ounce
Step-by-step explanation:
Answer:
$0.20 per ounce.
$1.54 per pound.
Step-by-step explanation:
We have been given that An 18 1/2 fluid ounces bottle of water costs $3.79.
To find the unit rate, we will divide total cost by number of oz of water as:
[tex]\text{Unit rate}=\$3.79\div 18\frac{1}{2}[/tex]
Convert mixed fraction into improper fraction:
[tex]18\frac{1}{2}\Rightarrow\frac{18\times 2+1}{2}=\frac{36+1}{2}=\frac{37}{2}[/tex]
[tex]\text{Unit rate}=\$3.79\div \frac{37}{2}[/tex]
[tex]\text{Unit rate}=\$3.79\times \frac{2}{37}[/tex]
[tex]\text{Unit rate}=\frac{\$3.79\times 2}{37}[/tex]
[tex]\text{Unit rate}=\frac{\$7.58}{37}[/tex]
[tex]\text{Unit rate}=\$0.20486[/tex]
[tex]\text{Unit rate}\approx \$0.20[/tex]
Therefore, the unit rate is $0.20 per ounce.
[tex]\text{Unit rate}=\$5.25\div 3\frac{2}{5}[/tex]
Convert mixed fraction into improper fraction:
[tex]3\frac{2}{5}\Rightarrow\frac{3\times 5+2}{5}=\frac{15+2}{5}=\frac{17}{5}[/tex]
[tex]\text{Unit rate}=\$5.25\div \frac{17}{5}[/tex]
[tex]\text{Unit rate}=\$5.25\times \frac{5}{17}[/tex]
[tex]\text{Unit rate}=\frac{\$5.25\times 5}{17}[/tex]
[tex]\text{Unit rate}=\frac{\$26.25}{17}[/tex]
[tex]\text{Unit rate}=\$1.5441[/tex]
[tex]\text{Unit rate}\approx \$1.54[/tex]
Therefore, the unit rate is $1.54 per pound.