dmackl2936 dmackl2936 Today at 10:39 PM Mathematics Answered Hank bought 3 more boxes of cereal than gallons of milk. He bought x boxes of cereal at $2.79 each. Each gallon of milk costs $4,49. Consider the expression 2.79x + 4.49 (x - 3). Determine if each statement is True or False