Answer :
Answer:
d.$7,200
Explanation:
For computing the ending inventory, first, we have to compute the per unit product cost which is shown below:
= (Direct materials cost + Direct labor cost + Variable factory overhead cost) ÷ Number of units produced
= ($25,000 + $35,000 + $12,000) ÷ 20,000 units
= $72,000 ÷ 20,000 units
= $3.6
Now the ending inventory equal to
= Ending inventory units × per unit product cost
= 2,000 units × $3.6
= $7,200
The ending inventory = Sales units - produced units
= $20,000 - $18,000
= $2,000