niella81
Answered

Arunner sprints 550 feet in 100 seconds. If the runner can hold this pace for an hour
and a half without stopping, what distance, in kilometers, will the runner have traveled?
(1 m = 3.28 ft)

Answer :

Answer:

Distance traveled is 9.055 km

Explanation:

Speed is given by dividing distance by time.

The distance given is 550 ft and the time is 100 seconds.

Therefore; Speed = 550 ft ÷ 100 sec

                              = 5.5 ft/sec

We can calculate the distance the runner covered in one and half hour.

Time = 1.5 hours

But 1 hour = 3600 sec

1.5 hours = (1.5 × 3600)

               = 5400 sec

Distance is given by multiplying speed and time

Thus; Distance = 5.5 ft/sec × 5400 sec

                         = 29700 ft

But; 1 m = 3.28 ft

1000 m = 1 km

Therefore; 29700 ft will be equivalent to

 = 29700 ft/3.28 ft

= 9054.878 M

but 1000 m = 1 km

Thus, distance = 9054.878 ÷ 1000 m

                        = 9.055 km

Other Questions