Answer :
Answer:
[tex]Q=3.9825\times 10^{-9} C[/tex]
Explanation:
We are given that a parallel- plate capacitor is charged to a potential difference V and then disconnected from the voltage source.
1 m =100 cm
Surface area =S=[tex]\frac{360}{10000}=0.036 m^2[/tex]
[tex]\Delta d=0.8 cm=0.008 m[/tex]
[tex]\Delta V=100 V[/tex]
We have to find the charge Q on the positive plates of the capacitor.
V=Initial voltage between plates
d=Initial distance between plates
Initial Capacitance of capacitor
[tex]C=\frac{\epsilon_0 S}{d}[/tex]
Capacitance of capacitor after moving plates
[tex]C_1=\frac{\epsilon_0 S}{(d+\Delta d)}[/tex]
[tex]V=\frac{Q}{C}[/tex]
Potential difference between plates after moving
[tex]V=\frac{Q}{C_1}[/tex]
[tex]V+\Delta V=\frac{Q}{C_1}[/tex]
[tex]\frac{Qd}{\epsilon_0S}+100=\frac{Q(d+\Delta d)}{\epsilon_0S}[/tex]
[tex]\frac{Q(d+\Delta d)}{\epsilon_0 S}-\frac{Qd}{\epsilon_0S}=100[/tex]
[tex]\frac{Q\Delta d}{\epsilon_0 S}=100[/tex]
[tex]\epsilon_0=8.85\times 10^{-12}[/tex]
[tex]Q=\frac{100\times 8.85\times 10^{-12}\times 0.036}{0.008}[/tex]
[tex]Q=3.9825\times 10^{-9} C[/tex]
Hence, the charge on positive plate of capacitor=[tex]Q=3.9825\times 10^{-9} C[/tex]