A sound wave from a police siren has an intensity of 103.1 W/m2 at a certain point; a second sound wave from a nearby ambulance has an intensity level that is 14 dB greater than the police siren's sound wave at the same point. What is the intensity level of the sound wave due to the ambulance?

Answer :

Manetho

Answer:

149 dB

Explanation:

Given

a police siren has an intensity of 103.1 W/m^2

we know that

here I_o and I are intensities of sound

[tex]L= 10log\frac{103.1}{l_o}[/tex]

Also as per the question

9+L = 10log(I/Io)

therefore, 9 = 10log(I/103.3)

⇒ I =820.54 W/m^2

now,

in dB , L = 10log(820.54/10-12)

= 149 dB

Ambulance has an intensity level that is 14 dB greater than the police siren's sound. Intensity level of the sound wave due to ambulance is 154 dB.

What is the intensity of the sound?

Sound energy is the form of energy, produces when the object is vibrates.

Intensity of the sound is the intensity flowing per unit area which is perpendicular to the direction of sound wave travelling in.

The intensity of the sound wave is inversely proportional to the distance of the object and source of sound wave.

Given information-

A police siren has an intensity of 103.1  W/m2.

The intensity of the ambulance siren is 14 dB greater then the intersity level of the police siren.

[tex]I=10\log_{10}\dfrac{103.1}{10^{-12}}\\I\cong140 \rm dB[/tex]

As the intensity of the ambulance siren is 14 dB greater then the intensity level of the police sire. Thus the intensity of the police siren is,

[tex]I=140+14\\I=154\rm dB[/tex]

Thus the intensity level of the sound wave due to the ambulance is 154 dB.

Learn more about the sound intensity here;

https://brainly.com/question/14261338

Other Questions