Answer :
Answer:
[tex]r=3418m[/tex]
[tex]a_{cp}=9.37m/s^2[/tex]
Explanation:
The plane makes a complete circular turn at v=179m/s in 120s, so we can calculate the circumference of this circle with C=vt since it is the distance traveled.
Since the relation between the circumference and the radius is [tex]C=2\pi r[/tex], we have:
[tex]r=\frac{C}{2\pi}=\frac{vt}{2\pi}[/tex]
Substituting our values:
[tex]r=\frac{vt}{2\pi}=\frac{(179m/s)(120s)}{2\pi}=3418m[/tex]
The centripetal acceleration is then calculated using its formula:
[tex]a_{cp}=\frac{v^2}{r}=\frac{(179m/s)^2}{(3418m)}=9.37m/s^2[/tex]