Answer :

Answer:

So after 1.0301 sec we hear the splash

Explanation:

We have given that height of the well h = 5.2 m

As the stone is dropped from rest so initial velocity u = 0 m/sec

Acceleration due to gravity [tex]g=9.8m/sec^2[/tex]

We have to find the time

From second equation of motion we know that

[tex]h=ut+\frac{1}{2}gt^2[/tex]

[tex]5.2=0\times t+\frac{1}{2}\times 9.8\times t^2[/tex]

[tex]t^2=1.061[/tex]

t = 1.0301 sec

Other Questions