Answered

A book sold 36,200 copies in its first month of release. Suppose this represents 8.7% of the number of copies sold to date. How many copies have been sold to date? Round your answer to the nearest whole number.

Answer :

calculista

Answer:

[tex]416,092\ copies[/tex]

Step-by-step explanation:

we know that

36,200 copies represent 8.7% of the number of copies sold to date

so

the number of copies that have been sold to date represent the 100%

using proportion

Find out how many copies have been sold to date

Let

x ---> the number of copies that have been sold to date

[tex]\frac{36,200}{8.7\%}=\frac{x}{100\%}\\\\x=36,200(100)/8.7\\\\x=416,091.95\ copies[/tex]

Round to the nearest whole number

[tex]416,091.95\ copies=416,092\ copies[/tex]

Other Questions