When we place a voltage of 4V across an unknown substance, 0.1A of current is seen to flow. If the material is Ohmic, how much voltage will be needed to dissipate a power of 10 W? (Write your answer in units of volts).

Answer :

Answer:

Voltage will be 100 volt

Explanation:

We have given current through the circuit i = 0.1 A

Power dissipated P = 10 W

We know that power dissipated through any resistive cirvuit is given by

[tex]P=i^2R[/tex], here i is current and R is resistance

So [tex]10=0.1^2\times R[/tex]

R =1000 ohm

Now according to ohm's law V = iR

So Voltage V = 0.1×1000 = 100 volt  

Other Questions