Answer :
Answer:
[tex]T_2 = 24.95 N[/tex]
[tex]T_1 = 13.3 N[/tex]
Explanation:
As we know that total torque on the rod must be zero when monkey is at mid point of the rod
So we have
torque due to Tension at other end = torque due to weight of monkey + rod
so we will have
[tex]T_2 (3 - 0.7) = (Mg + mg)(1.5)[/tex]
here we know that
M = 2.6 kg
m = 1.3 kg
[tex]T_2(2.3) = (2.6 + 1.3)(9.81)(1.5)[/tex]
[tex]T_2 = 24.95 N[/tex]
Now similarly we can say that
[tex]T_1 + T_2 = (m + M)g[/tex]
[tex]T_1 + 24.95 = (2.6 + 1.3)(9.81)[/tex]
[tex]T_1 = 13.3 N[/tex]