Answer :
Answer:
27.78 m/s²
Explanation:
t = Time taken = 6 minutes
u = Initial velocity = 0 (assuming it started from rest)
v = Final velocity = 10000 m/s
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
First equation of motion
[tex]v=u+at\\\Rightarrow a=\frac{v-u}{t}\\\Rightarrow a=\frac{10000-0}{6\times 60}\\\Rightarrow a=27.78\ m/s^2[/tex]
Acceleration of the rocket is 27.78 m/s²