Answer :

Answer:

0.555 mol of aspirin

Explanation:

Given,

Mass of aspirin = 100 g

Molar mass of aspirin = 180.2 g/mol

To find, moles of aspirin in 100 g of mass = ?

The formula for the calculation of moles is shown below:

[tex]moles = \frac{Mass\ taken}{Molar\ mass}[/tex]

Thus,

[tex]Moles= \frac{100\ g}{180.2\ g/mol}[/tex]

Moles of aspirin in 100 g = 0.555 moles

Other Questions