At the beginning of the year, an item had a price of A. At the end of January, the price was increased by 60%. At the end of February, the new price was decreased by 60%. At the end of March, the new price was increased by 60%. At the end of April, the new price was decreased by 60%. On May 1st, the final price was approximately what percent of A?

Answer :

ntomaz

Answer:

On May 1st, the final price was approximately 40.96% of the original price of A.

Explanation:

Price A: 100 (The original 100 %)  

End of January: 100 + (100*60%) =  100 + 60 = 160

End of February: 160 – (160*60%) = 160 - 96 = 64

End of March: 64 + (64*60%) = 64 + 38.4 = 102.4

End of April: 102.4 – (102.4*60%) = 102.4 - 61.44 = 40.96

Other Questions