Answered

The only force acting on a 2.3 kg canister that is moving in an xy plane has a magnitude of 3.4 N. The canister initially has a velocity of 3.3 m/s in the positive x direction, and some time later has a velocity of 4.4 m/s in the positive y direction. How much work is done on the canister by the 3.4 N force during this time?

Answer :

mixter17

The total work done during the given time is equal to   9.74 Joules

Why?

We can calculate the work done during the given time by using the given information of the canister (mass and the different velocities).

To calculate the work, we can use the following formula:

[tex]Work=FinalKineticEnergy-InitialKineticEnergy[/tex]

We must remember the formula to calculate the Kinetic Energy,

[tex]KE=\frac{1}{2}mv^{2}[/tex]

Also,

[tex]Joule=\frac{kg.m^{2} }{s^{2} }[/tex]

We are given the information:

[tex]mass=2.3kg\\\\FinalSpeed=4.4\frac{m}{s}\\\\InitialSpeed=3.3\frac{m}{s}[/tex]

Calculating, we have:

[tex]Work=FinalKineticEnergy-InitialKineticEnergy\\\\Work=\frac{1}{2}*2.3kg*(4.4\frac{m}{s})^{2}-\frac{1}{2}*2.3kg*(3.3\frac{m}{s})^{2}\\\\Work=22.26J-12.52J=9.74J[/tex]

Hence, we have that the work done during the given time, is equal to 9.74 Joules.

Have a nice day!

Other Questions