smlhffr
Answered

Anthony is an hourly employee with an hourly rate of $21.50. He worked a total of 2,200 hours during the year. He has $650 in interest income and an IRA contribution in the amount of $1,800. Find Anthony's adjusted gross income.

Answer :

Answer:$46,150.00

Step-by-step explanation:

21.50 multiplied by 2200 =47,300.00 salary for the year

47,300 +650= 47,950 salary plus interest

47,950- 1,800=46,150.00

Other Questions