puppylov3r24
Answered

PLEASE HELP


A rocket is far away from all planets and stars, so gravity is not a consideration. it is using its rocket engines to accelerate upward with an acceleration a=9.80 m/s^2
On the floor of the main deck is a crate with a mass of 75.0kg.

How many forces would be acting on the crate?
What is the normal force acting on the crate?
Determine the normal force the crate would experience if it were at rest on the surface of the Earth.


Answer :

Answer:

A) Two forces would be acting on the Crate.

B) The normal force acting on the crate is 735 N.

C) The normal force acting on the crate is when on Earth at rest is also 735N.

A)Explanation:

The two forces acting on the crate are Normal force acting upward, and the pseudo force (mass × acceleration) acting downward.

B) Explanation

As we know Normal Force = mass×acceleration

mass = 75 kg

Substituting the values in the above equation, we find

Normal Force = 75×9.8=735 N

C) Explanation

As we know Normal Force or Weight = mass×acceleration due to gravity (g)

Substituting the values in the above equation, we find

mass = 75 kg, acceleration = 9.8 [tex]m/s^2[/tex]

Normal Force  at rest = 75×9.8=735 N

Other Questions