Answered

The magnetic field at the center of a 0.50-cm-diameter loop is 2.9 mT . Part A What is the current in the loop? Express your answer in amperes. I I = nothing A SubmitRequest Answer Part B A long straight wire carries the same current you found in part a. At what distance from the wire is the magnetic field 2.9 mT ? Express your answer in meters. L L = nothing m SubmitRequest Answer Provide Feedback Next

Answer :

Answer:

A)I=11.35 A

B)R=0.079 cm

Explanation:

Given that

For loop:

d= 0.5 cm  ,r=0.25 cm

B=2.9 mT

A)

We know that magnetic filed in loop given as

[tex]B=\dfrac{\mu _oI}{2 r}[/tex]    -----1

Now by  putting the values

[tex]2.9\times 10^{-3}=\dfrac{4\pi \times 10^{-7}I}{2 \times 0.25\times 10^{-2}}[/tex]

[tex]I=\dfrac {2.9\times 10^{-3}\times {2 \times 0.25\times 10^{-2}}}{4\pi \times 10^{-7}}\ A[/tex]

I=11.35 A

B)

Magnetic filed for wire given as

[tex]B=\dfrac{\mu _oI}{2\pi R}[/tex]    ----2

Given that B and I is same so we can say that

Form equation 1 and 2

π R= r

[tex]R=\dfrac{r}{\pi}[/tex]

[tex]R=\dfrac{0.25}{\pi}[/tex]

R=0.079 cm

   

Other Questions